Dr. Bahadır Fatih Yıldırım

Özgeçmiş Akademik Blog Portfolyo Dokümanlar Kütüphane

4

4. Uluslararası Kafkasya Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi

07-08 Eylül 2018 • Didim, Aydın

Değerli Meslektaşımız;

Uluslararası Kafkasya -Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi’nin dördüncüsünü Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlemenin mutluluğunu paylaşmak isteriz. 7-8 Eylül 2018 tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi Didim Sosyal Tesislerinde düzenleyeceğimiz kongremizde sizleri de aramızda görmekten onur duyacağımızı belirterek sizleri bu değerli organizasyonun paydaşı olmaya davet ediyoruz.

Tarihin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Aydın İli sınırları içerisinde Antik İyonya’nın çok sayıda tarihi ve kültürel mirası yer almaktadır. Anadolu’da hiçbir kentte bulunmayacak kadar zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip ilimiz aynı zamanda en nadide koyları ve sahilleri ile deniz turizminin de merkezi konumundadır. Bunun yanı sıra yeraltı su kaynakları ile termal sağlık merkezleri de kentin ayırıcı özelliklerinden biridir. Kent ayrıca, tarım, tarımsal sanayi, sağlık, turizm ve jeotermal kaynakları ile özellikle ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir.

İlki 2015 yılında Kafkas Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongremizin ikinci ev sahibi 2016 yılında Atatürk Üniversitesi ve 2017 yılında da Kastamonu Üniversitesi olmuştur. 2018 yılında Uluslararası Kafkasya-Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi bayrağını Adnan Menderes Üniversitesi devralmış ve yurt içi ve yurt dışı katılımcılarla geniş çaplı bir organizasyonu bir kez daha gerçekleştirme imkanı ortaya çıkmıştır. 2018 yılında Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğindeki 4. kongremizin ana teması “Bir Ticaret Merkezi ve Ticaret Yolu Olma Özelliği ile Türkiye’de Dış Ticaret ve Lojistik” olarak belirlenmiştir.

Her geçen gün artan dünya ticaret hacmi içinde ülkemizin payının geliştirilmesi, dış ticaret kazanımlarının artırılması, sürdürülebilir dış ticaret ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında kalıcı olarak yer almak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Petrol, doğalgaz, maden yatakları gibi doğal kaynaklara dayalı bir ekonomik yapısı olmayan dünya ticaretinde belirli bir konum elde edebilmesi için üretim ve dış ticaret odaklı bir yaklaşımı benimsemesi gerekmektedir. Londra-Pekin tarihi ticaret güzergahının tam ortasında yer alan Türkiye’nin üretim ve ihracata dayalı bir gelişim göstermesinin yanında lojistik sektöründe de önemli avantajları bulunmaktadır.

4.Uluslararası Kafkasya-Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongremizde tüm bu konuları sadece iktisadi yönleri ile değil, sosyal, siyasal ve kültürel boyutları ile de ele almak için multidisipliner bir konsept oluşturarak farklı konu başlıkları ile çok taraflı ve derinlikli bir fikir alış-verişi imkanı oluşturmayı amaçlamaktayız. Bu nedenle kongremizin temeli dış ticaret ve lojistik olsa da uluslararası ilişkiler, dış politika, tarih, kamu yönetimi, işletme, maliye, sosyoloji, turizm gibi diğer ilişkili dallarda da bildiriler yer alacaktır. Kongremiz, başlangıcından itibaren sadece akademisyenlerin değil sektörün önemli paydaşlarının da ilgi gösterdiği bir organizasyondur. Teori ile uygulamanın karşı karşıya getirilerek sorunların birlikte ele alınması ve çözüm imkanlarının tartışılması, bu yolla farkındalığı artırması temel amaçlarımız içerisindedir. Bu nedenle, sadece Üniversitelerimizden değil sektörün diğer paydaşlarından da katılımcılarımızı davet ediyoruz.

07-08 Eylül 2018 tarihlerinde Aydın İli Didim İlçesindeki Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilecek olan 4.Uluslararası Kafkasya-Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi’ne siz değerli dostlarımızı bekliyor sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı ifade ediyoruz.

Doç. Dr. Adem KARAKAŞ
Kongre Dönem Başkanı